Wifi Video Door Phone - 902M-S8 Android 7” Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. User interface can be customized and programmed as needed.
2. The indoor monitor can use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app in the indoor monitor for home entertainment.
4.Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to make your home more secure.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a full-round home security solution.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
2. The indoor monitor can use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app in the indoor monitor for home entertainment.
4.Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to make your home more secure.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a full-round home security solution.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad core 1.3GHz Cortex-A7 |
| Memory | DDR3 512MB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Power | DC12V |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | Yes (Maximum 32 GB) |
| WiFi & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711U, G711A, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP, RTP, HTTP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 902M-S8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Sticking towards the theory of "Super Good quality, Satisfactory service" ,We are striving to become a superb business enterprise partner of you for Wifi Video Door Phone - 902M-S8 Android 7” Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Bahamas, Riyadh, Paraguay, we always keep our credit and mutual benefit to our client, insist our high quality service to moving our clients. always welcome the our friends and clients to come and visit our company and guid our business, if you are interested in our products, you can also submit your purchase information online, and we will contact you immediately, we keep our highly sincere cooperation and wish everything in your side are all well.









