Manufacturing Companies for Management Center - 904M-S2 – DNAKE Detail:
1. User interface can be customized and programmed as needed.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access as well as call the neighbors using the monitor.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access as well as call the neighbors using the monitor.
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Touch Button(optional) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S2.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We have now probably the most innovative production equipment, experienced and qualified engineers and workers, regarded high quality control systems and also a friendly expert income team pre/after-sales support for Manufacturing Companies for Management Center - 904M-S2 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Algeria, Islamabad, Washington, Since the establishment of our company, we've realized the importance of providing good quality goods and the best before-sales and after-sales services. Most problems between global suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question points they do not understand. We break down these barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it.







