Manufacturer for Wireless Bell For Office - 2.4GHz IP65 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE Detail:
1. When there is a visitor, the door camera will take a snapshot automatically and send the photo to the indoor monitor.
2. Night vision LED light enables you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in an open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP65 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
2. Night vision LED light enables you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in an open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP65 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | One Mechanical Button |
| Size | 86x160x55mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP65 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 105 Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | No |
-
Datasheet 304D-C8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We support our purchasers with ideal premium quality products and substantial level company. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we've acquired rich practical working experience in producing and managing for Manufacturer for Wireless Bell For Office - 2.4GHz IP65 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Germany, Brasilia, Curacao, So that you can utilize the resource from the expanding info in international trade, we welcome shoppers from everywhere on-line and offline. In spite of the good quality solutions we offer, effective and satisfying consultation service is supplied by our specialist after-sale service team. Product lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for your inquiries. So please make contact with us by sending us emails or call us if you have any questions about our corporation. ou may also get our address info from our web page and come to our company to get a field survey of our merchandise. We are confident that we are going to share mutual achievement and create strong co-operation relations with our companions in this marketplace. We're searching forward for your inquiries.








