Factory wholesale Door Entry Systems - 304D-R9 2.4GHz IP55 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE Detail:
1. PIR Motion detection offers you a better home security solution. There are motion alerts even if the stange visitor doesn't ring the doorbell.
2. When the visitor presses the call button, the doorbell will capture the visitor's image and save the call automatically.
3. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture image in low-illumination environment, even at night.
4. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
5. No need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
6. Two door cameras can be installed in front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
7. Real-time monitoring lets you never miss any visiting or delivery.
8. Tamper alarm and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
9. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
10. With an optional wedge-shaped bracket, the doorbell can be installed in any corner.
2. When the visitor presses the call button, the doorbell will capture the visitor's image and save the call automatically.
3. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture image in low-illumination environment, even at night.
4. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
5. No need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
6. Two door cameras can be installed in front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
7. Real-time monitoring lets you never miss any visiting or delivery.
8. Tamper alarm and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
9. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
10. With an optional wedge-shaped bracket, the doorbell can be installed in any corner.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | OneMechanicalButton |
| Size | 105x167x50mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP55 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 120~135Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| SIP | Yes |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | 2.5m*100° |
-
Datasheet 304D-R9.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
abide by the contract", conforms into the market requirement, joins in the market competition by its good quality also as provides a lot more comprehensive and great company for purchasers to let them turn into huge winner. The pursue from the firm, would be the clients' gratification for Factory wholesale Door Entry Systems - 304D-R9 2.4GHz IP55 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Mozambique, Egypt, Sao Paulo, We have more than 200 staff including experienced managers, creative designers, sophisticated engineers and skilled workers. Through hard work of all employees for the past 20 years own company grew stronger and stronger. We always apply the "client first" principle. We also always fulfill all contracts to the point and therefore enjoy excellent reputation and trust among our customers. You are very welcome to personally visit our company.We hope to start a business partnership on the basis of mutual benefit and successful development . For more information please do no hesitate to contact us..









