China wholesale Ip Door Access Control Systems - 905K-Y3 Android Facial Recognition Terminal – DNAKE Detail:
1. 7-inch touch screen display delivers clear visual display.
2. The terminal is equipped with dual cameras for face spoofing detection, which avoids all kinds of photo and video deception.
3. Face verification accuracy reaches over 99% and face recognition time is less than 1 second.
4. Max. 10,000 face images can be stored in the terminal.
5. 100,000 IC cards can be identified on the terminal for access control.
6. The face recognition terminal is compatible with elevator control system, which offers a more convenient life way.
2. The terminal is equipped with dual cameras for face spoofing detection, which avoids all kinds of photo and video deception.
3. Face verification accuracy reaches over 99% and face recognition time is less than 1 second.
4. Max. 10,000 face images can be stored in the terminal.
5. 100,000 IC cards can be identified on the terminal for access control.
6. The face recognition terminal is compatible with elevator control system, which offers a more convenient life way.
| Physical Property | |
| CPU | Quad-core Cortex-A17 1.8GHz ,Integrate Mali-T764 GPU |
| Operating System | Android 6.0.1 |
| SDRAM | 2GB |
| Flash | 8GB |
| Screen | 7 inch LCD,1024x600 |
| Camera | Dual camera: 650nm+940nm lens; 1/3 inch CMOS Sensor,1280x720; Angle: horizontal 80°, vertical 45°, diagonal 92°; |
| Size | 138 x 245 x 36.8mm |
| Power | DC 12V±10% |
| Rated Power | 25W(with heating film, rated power 30W) |
| Standby Power | 5W(with heating film, rated power 10W) |
| Infrared detection | 0.5m-1.5m |
| Video Codec | H.264 |
| IC Card | Support ISO/IEC 14443 Type A/B protocol; |
| Network | Ethernet(10/100Base-T) RJ-45 |
| Cabling Type | Cat-5e |
| Face recognition | Yes |
| Live detection | Yes |
| USB interface | USB HOST 2.0*1 |
| Temperature | -10℃ - +70℃;-40℃ - +70℃(with heating film) |
| Humidity | 20%-93% |
| RTC | Yes(Hold time≥48H) |
| Number of users | 10, 000 |
| Exit button | Optional |
| Door detection | Optional |
| Lock interface | NO/NC/COM 1A |
| RS485 | Yes |
-
Datasheet 905K-Y3.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We have now a hugely efficient team to deal with inquiries from buyers. Our goal is "100% client gratification by our solution high-quality, rate & our team service" and take pleasure in a great popularity among clients. With several factories, we will provide a wide assortment of China wholesale Ip Door Access Control Systems - 905K-Y3 Android Facial Recognition Terminal – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica, Durban, Holland, We adhere to client 1st, top quality 1st, continuous improvement, mutual advantage and win-win principles. When cooperation together with the customer, we provide shoppers with the highest high-quality of service. Established good business relations using the Zimbabwe buyer inside the business, we've got established own brand and reputation. At the identical time, wholeheartedly welcome new and old prospects to our company to go to and negotiate small business.







