Video Doorbell Phone - 280SD-C3C Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE Detail:
1. SIP-based door phone supports call with SIP phone or softphone, etc.
2. With 13.56MHz or 125KHz RFID card reader, the door can be unlocked by any IC or ID card.
3. It can work with the lift control system via RS485 interface.
4. Two relay outputs can be connected to control two locks.
5. Weatherproof and vandal-proof design ensures the stability and service life of the device.
6. It can be powered by PoE or an external power source.
2. With 13.56MHz or 125KHz RFID card reader, the door can be unlocked by any IC or ID card.
3. It can work with the lift control system via RS485 interface.
4. Two relay outputs can be connected to control two locks.
5. Weatherproof and vandal-proof design ensures the stability and service life of the device.
6. It can be powered by PoE or an external power source.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 116x192x47(mm) |
| Build-in Box size | 100x177x45(mm) |
| Treppanning Size | 105x182x52(mm) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 20,000 pcs |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 280SD-C3.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
With this motto in mind, we have turn out to be amongst probably the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Video Doorbell Phone - 280SD-C3C Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Oslo, Morocco, Belgium, Strong infrastructure is the need of any organization. We are backed with a robust infrastructural facility that enables us to manufacture, store, quality check and dispatch our products worldwide. To maintain smooth work flow, we have sectioned our infrastructure into a number of departments. All these departments are functional with latest tools, modernized machines and equipment. Owing to which, we are able to accomplish voluminous production without compromising upon the quality.









