Nurse Alarm - Linux Audio Door Phone – DNAKE Detail:
1. This indoor unit can be used in an apartment or multi-unit buildings, where a loud-speaking (open-voice) type of apartment door phone is desired.
2. Two mechnical buttons are used for calling/answering and unlocking the door.
3. Max. 4 alarm zones, such as fire detector, gas detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It is compact, low cost and convenient to use.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 16MB NAND FLASH |
| Device Size | 85.6*85.6*49(mm) |
| Installation | 86*86 box |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Screen | No Screen |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Features | |
| Alarm | Yes(4 zones) |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We are experienced manufacturer. Wining the majority of the crucial certifications of its market for Nurse Alarm - Linux Audio Door Phone – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Milan, Mauritius, Panama, We aim to become the modern enterprise with the commercial ideal of "Sincerity and confidence" and with the aim of "Offering customers the most sincere services and best quality products". We sincerely ask for your unchanged support and appreciate your kind advice and guidance.
Datasheet 904M-S3.pdf








