Video Door Phone Price - 304D-R7 – DNAKE Detail:
1. PIR Motion detection offers you a better home security solution. There are motion alerts even if the strange visitor doesn't ring the doorbell.
2. When the visitor presses the call button, the doorbell will capture the visitor's image and save the call automatically.
3. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
4. It supports up to 500M long transmission distance in an open area for video and voice communication.
5. No need to worry about poor Wi-Fi signal problems.
6. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
7. Real-time monitoring lets you never miss any visiting or delivery.
8. Tamper alarm and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
9. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
10. With an optional wedge-shaped bracket, the doorbell can be installed in any corner.
2. When the visitor presses the call button, the doorbell will capture the visitor's image and save the call automatically.
3. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
4. It supports up to 500M long transmission distance in an open area for video and voice communication.
5. No need to worry about poor Wi-Fi signal problems.
6. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
7. Real-time monitoring lets you never miss any visiting or delivery.
8. Tamper alarm and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
9. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
10. With an optional wedge-shaped bracket, the doorbell can be installed in any corner.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | OneMechanicalbutton |
| Size | 105x167x50mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP55 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 120~135 degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | 2.5m*100° |
-
Datasheet 304D-R7.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We keep improving and perfecting our products and service. At the same time, we work actively to do research and development for Video Door Phone Price - 304D-R7 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Mecca, Bolivia, Denver, Our company has built stable business relationships with many well-known domestic companies as well as oversea customers. With the goal of providing high quality products to customers at low cots, we are committed to improving its capacities in research, development, manufacturing and management. We have honored to receive recognition from our customers. Till now we have passed ISO9001 in 2005 and ISO/TS16949 in 2008. Enterprises of "quality of survival, the credibility of development" for the purpose, sincerely welcome domestic and foreign businessmen to visit to discuss cooperation.









