New Arrival China Video Intercom Doorbell - 902M-S11 Android 10.1” Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. User interface can be customized and programmed as needed.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. 10-inch touch screen panel delivers brilliant display and ultimate screen experience.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. 10-inch touch screen panel delivers brilliant display and ultimate screen experience.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad core 1.3GHz Cortex-A7 |
| Memory | DDR3 512MB |
| Flash | 4GB |
| Display | 10" TFT LCD, 1024x600/1280x800(optional) |
| Power | DC12V |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | Yes (Maximum 32 GB) |
| WiFi & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711U, G711A, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP, RTP, HTTP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 902M-S11.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
High quality Very first,and Consumer Supreme is our guideline to offer the most beneficial service to our consumers.At present, we're attempting our greatest to be among the top exporters in our area to fulfill buyers far more need to have for New Arrival China Video Intercom Doorbell - 902M-S11 Android 10.1” Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Muscat, Cambodia, Angola, By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can present total customer solutions by guaranteeing the delivery of right merchandise to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified products and the control of the industry trend as well as our maturity before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.








