Low price for Best Video Door Phone - 304D-C13 – DNAKE Detail:
1. When the visitor rings the doorbell, outdoor unit will capture the visitor's image and save the call automatically.
2. Night vision LED lights and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even during nighttime.
3. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
4. The wireless doorbell is connecting through 2.4GHz digital frequency hopping technology, so there is no need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handset or 4.3'' monitor.
6. Real-time monitoring lets you never miss any visitor or delivery.
7. Tamper alarm and IP65 weatherproof design ensure normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
2. Night vision LED lights and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even during nighttime.
3. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
4. The wireless doorbell is connecting through 2.4GHz digital frequency hopping technology, so there is no need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handset or 4.3'' monitor.
6. Real-time monitoring lets you never miss any visitor or delivery.
7. Tamper alarm and IP65 weatherproof design ensure normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | One Mechanical Button |
| Size | 86x160x55mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP65 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 120~135 Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| Modulation Type | GFSK |
| Transmitting Distance(in open area) | About 500m |
| PIR | No |
-
Datasheet 304D-C13.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We strive for excellence, service the customers", hopes to become the best cooperation team and dominator enterprise for personnel, suppliers and customers, realizes value share and continuous promotion for Low price for Best Video Door Phone - 304D-C13 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Hongkong, Surabaya, Johor, Look forward to the future, we'll focus more on the brand building and promotion . And in the process of our brand global strategic layout we welcome more and more partners join us, work together with us based on mutual benefit. Let's develop market by fully utilizing our in depth advantages and strive for building.








