Factory wholesale Nurse Call Alarms - 7-inch Indoor Monitor – DNAKE Detail:
| Physical Property | |
| Panel | Plastic |
| Color | Black |
| Flash | 64MB |
| Button | 9 Touch Buttons |
| Power | Rechargeable Lithium Battery (2500mAh) |
| Installation | Surface mounting or desktop |
| Multi-language | 10 |
| Dimension | 214.85 x 149.85 x 21 mm |
| Working Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Storage Temperature | -10℃ - +70℃ |
| Working Humidity | 10%-90% (non-condensing) |
| Display | |
| Screen | 7-inch TFT LCD |
| Resolution | 800 x 480 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711a |
| Video Codec | H.264 |
| Snapshot | 75PCS |
| Video Recording | Yes |
| TF Card | 32G |
| Transmission | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0 Mbps |
| Modulation Type | GFSK |
| Transmit Distance (in Open Area) | 400m |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We always work as a tangible team to ensure that we can provide you with the best quality and the best price for Factory wholesale Nurse Call Alarms - 7-inch Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Hungary, Kyrgyzstan, Myanmar, You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We will provide our best service to satisfy all your needs! You should contact us right away!
Datasheet 904M-S3.pdf







