Villa Panel - 902D-A9 Android 4.3-inch TFT LCD SIP2.0 Outdoor Panel – DNAKE Detail:
1. The door can be unlocked by facial recognition, password or IC/ID cards (max. 100,000PCS).
2. One megapixel cameras provide 720p resolution video.
3. It's a SIP-based call station with a numeric keypad and built-in card reader.
4. Integration with elevator control system brings more convenience to life and increases security in the building.
5. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images, which ensures better door access.
6. The combination of infrared detection function and facial recognition unlocking bring the user a touch-free access control solution.
7. Two relay outputs can be used to control two locks.
8. According to the user needs, it can be powered by PoE or external power source.
2. One megapixel cameras provide 720p resolution video.
3. It's a SIP-based call station with a numeric keypad and built-in card reader.
4. Integration with elevator control system brings more convenience to life and increases security in the building.
5. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images, which ensures better door access.
6. The combination of infrared detection function and facial recognition unlocking bring the user a touch-free access control solution.
7. Two relay outputs can be used to control two locks.
8. According to the user needs, it can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad-Core 1.3GHz |
| SDRAM | 1GB DDR3 |
| Flash | 8GB NAND Flash |
| Display | 4.3" TFT LCD, 480x272 |
| Face Recognition | Yes(optional) |
| Power | DC12V/POE(optional) |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 6W |
| Button | Mechanical or Touch button |
| RFID Card Reader | IC/ID, 100,000 pcs |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Multiple Installation | Flush mounted, Surface mounted |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel (WDR) |
| LED Night Vision | Yes(6pcs) |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP, RTSP |
| Interface | |
| Relay output | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 902D-A9.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" as well as theory of "quality the basic, have faith in the initial and administration the advanced" for Villa Panel - 902D-A9 Android 4.3-inch TFT LCD SIP2.0 Outdoor Panel – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Wellington, Finland, Spain, After 13 years of researching and developing products, our brand can represent wide range of products with outstanding quality in world market. We have completed big contracts from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. You probably feel secure and satisfy when copperate with us.
.jpg)








