Factory Supply Mobile Intercom - 290M-S8 7-inch Linux Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. It can connect to any IP device using a two-wire cable, even in an analog environment.
2. Multiple functions include video intercom, door access, emergency call, and security alarm, etc.
3. According to your needs, it can be used with home automation and lift control system.
4. When any IP door station which supports SIP protocol calls 290 monitor, it can transfer the call to the intercom APP installed in your smartphone for remote unlocking and monitoring.
2. Multiple functions include video intercom, door access, emergency call, and security alarm, etc.
3. According to your needs, it can be used with home automation and lift control system.
4. When any IP door station which supports SIP protocol calls 290 monitor, it can transfer the call to the intercom APP installed in your smartphone for remote unlocking and monitoring.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD,800x480 |
| Power | TwoWire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, TouchScreen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP,2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-wayCameras |
| Multi Language | Yes |
| PictureRecord | Yes(64pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We are convinced that with joint endeavours, the small business between us will bring us mutual benefits. We could assure you products quality and competitive selling price for Factory Supply Mobile Intercom - 290M-S8 7-inch Linux Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Bahrain, Burundi, Italy, We will supply much better products with diversified designs and professional services. We sincerely welcome friends from over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term and mutual benefits.








