Door Station - 280SD-C5 Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE Detail:
1. SIP-based door station supports communication with SIP phone or softphone, etc.
2. It can work with the lift control system via RS485 interface.
3. Backlit buttons and LED lights for night vision are convenient for operation at night.
4. Touch button or mechanical button is available.
5. 20,000 IC or ID cards can be identified for access control.
6. It can be powered by PoE or an external power source.
2. It can work with the lift control system via RS485 interface.
3. Backlit buttons and LED lights for night vision are convenient for operation at night.
4. Touch button or mechanical button is available.
5. 20,000 IC or ID cards can be identified for access control.
6. It can be powered by PoE or an external power source.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 160x99.5x47(mm) |
| Build-in Box size | 151x94x45(mm) |
| Treppanning Size | 153x96x50(mm) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 20,000 pcs |
| Button | Single Mechanical/Touch(optional) |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 280SD-C5.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Bear "Customer first, Quality first" in mind, we work closely with our customers and provide them with efficient and professional services for Door Station - 280SD-C5 Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Czech republic, Islamabad, Armenia, When you are keen on any of our goods following you view our product list, be sure to feel free to make contact with us for inquiries. You'll be able to send us emails and get in touch with us for consultation and we shall respond to you as soon as we're able to. If it's convenient, you could find out our address in our web site and come to our enterprise. or additional information of our products by yourself. We're generally ready to build lengthy and steady co-operation relations with any possible shoppers within the associated fields.








