2021 wholesale price 2-Wired Apartment Intercom - 290M-S6 7-inch Linux Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. It can connect to any IP device using a two-wire cable, even in an analog environment.
2. Multiple functions include video intercom, door access, emergency call, and security alarm, etc.
3. According to your needs, it can be used with home automation and lift control system.
4. When any IP door station which supports SIP protocol calls 290 monitor, it can transfer the call to the intercom APP installed in your smartphone for remote unlocking and monitoring.
2. Multiple functions include video intercom, door access, emergency call, and security alarm, etc.
3. According to your needs, it can be used with home automation and lift control system.
4. When any IP door station which supports SIP protocol calls 290 monitor, it can transfer the call to the intercom APP installed in your smartphone for remote unlocking and monitoring.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD,800x480 |
| Power | TwoWire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, TouchScreen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP,2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-wayCameras |
| Multi Language | Yes |
| PictureRecord | Yes(64pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S6.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We insist on the principle of development of 'High quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to provide you with excellent service of processing for 2021 wholesale price 2-Wired Apartment Intercom - 290M-S6 7-inch Linux Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Bandung, Brazil, Salt Lake City, Our tenet is "integrity first, quality best". Now we have confidence in providing you with excellent service and ideal merchandise. We sincerely hope we can establish win-win business cooperation with you in the future!









