Super Lowest Price Call Station - 902M-S3 Android 10.1-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. 10-inch touch screen panel delivers brilliant display and ultimate screen experience.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to increase home security.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying the access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to increase home security.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying the access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad core 1.3GHz Cortex-A7 |
| Memory | DDR3 512MB |
| Flash | 4GB |
| Display | 10" TFT LCD, 1024x600 |
| Power | DC12V/PoE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | Yes (Maximum 32 GB) |
| WiFi & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711U, G711A, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP, RTP, HTTP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 902M-S3.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
With state-of-the-art technologies and facilities, strict good quality regulate, reasonable cost, exceptional assistance and close co-operation with prospects, we're devoted to supplying the top benefit for our customers for Super Lowest Price Call Station - 902M-S3 Android 10.1-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Kenya, Netherlands, Vietnam, For anyone who is keen on any of our goods right after you view our product list, please really feel absolutely free to get in touch with us for inquiries. You are able to send us emails and contact us for consultation and we shall respond to you as soon as we can. If it's easy, you may locate out our address in our web-site and come to our business for far more information of our products by your self. We are always ready to construct extended and steady co-operation relations with any possible customers in the related fields.








