2021 China New Design Nurse Call Systems For Assisted Living - Linux Audio Door Phone – DNAKE Detail:
1. This indoor unit can be used in an apartment or multi-unit buildings, where a loud-speaking (open-voice) type of apartment door phone is desired.
2. Two mechnical buttons are used for calling/answering and unlocking the door.
3. Max. 4 alarm zones, such as fire detector, gas detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It is compact, low cost and convenient to use.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 16MB NAND FLASH |
| Device Size | 85.6*85.6*49(mm) |
| Installation | 86*86 box |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Screen | No Screen |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Features | |
| Alarm | Yes(4 zones) |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our solutions are broadly acknowledged and dependable by users and may meet consistently developing economic and social requires for 2021 China New Design Nurse Call Systems For Assisted Living - Linux Audio Door Phone – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Ghana, Indonesia, venezuela, Furthermore, all of our items are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures in order to ensure high quality. If you are interested in any of our goods, please don't hesitate to contact us. We will do our best to meet your needs.
Datasheet 904M-S3.pdf








