Nurse Call Patient Station - 4.3” Facial Recognition Android Door Phone – DNAKE Detail:
| Physical Property | |
| System | Android |
| RAM | 1GB |
| ROM | 8GB |
| Front Panel | Aluminum |
| Power Supply | PoE (802.3af) or DC12V/2A |
| Standby Power | 8W |
| Rated Power | 16W |
| Camera | 2MP, CMOS |
| Door Entry | Face, IC card(13.56MHz), ID card(125kHz), PIN code, NFC |
| IP/IK Rating | IP65 / IK08 |
| Installation | Flush Mounting & Surface Mounting |
| Flush Mounting Dimension | 295 x 133 x 63.5 mm |
| Surface Mounting Dimension | 295 x 133 x 42.7 mm |
| Working Temperature | -40℃ - +55℃ |
| Storage Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Working Humidity | 10%-90% (non-condensing) |
| Display | |
| Display | 4.3-inch TFT LCD |
| Resolution | 480 x 272 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Video Resolution | up to 1920 x 1080 |
| Viewing Angle | 120°(H) / 75°(V) / 131°(D) |
| Light Compensation | LED white light |
| Networking | |
| Protocol | SIP, UDP, TCP, RTP, RTSP, NTP, DNS, HTTP, DHCP, IPV4, ARP, ICMP |
| Port | |
| Wiegand Port | Support |
| Ethernet Port | 1 x RJ45, 10/100 Mbps adaptive |
| RS485 Port | 1 |
| Relay Out | 3 |
| Reset Button | 1 |
| Exit Button/Door Magnetic | 4 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
No matter new consumer or outdated shopper, We believe in lengthy expression and trusted relationship for Nurse Call Patient Station - 4.3” Facial Recognition Android Door Phone – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Switzerland, Jamaica, Kenya, Our company has built stable business relationships with many well-known domestic companies as well as oversea customers. With the goal of providing high quality products to customers at low cots, we are committed to improving its capacities in research, development, manufacturing and management. We have honored to receive recognition from our customers. Till now we have passed ISO9001 in 2005 and ISO/TS16949 in 2008. Enterprises of "quality of survival, the credibility of development" for the purpose, sincerely welcome domestic and foreign businessmen to visit to discuss cooperation.
Datasheet 904M-S3.pdf








