Wifi Video Door Phone - 280M-S3 Linux 10.1″ Touch Screen SIP2.0 Indoor monitor – DNAKE Detail:
1. 10-inch G+G touch screen panel delivers brilliant display and ultimate screen experience.
2. User interface of the monitor can be customized to meet the user needs.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, gas detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or swimming pool, to keep your house or premises safe.
5. When it works with home automation system, it allows you to control your home appliances by the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access.
7. It can be powered by PoE or external power source.
2. User interface of the monitor can be customized to meet the user needs.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, gas detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or swimming pool, to keep your house or premises safe.
5. When it works with home automation system, it allows you to control your home appliances by the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access.
7. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 10" TFT LCD, 1024x600 |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 280M-S3.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We emphasize progress and introduce new solutions into the market each year for Wifi Video Door Phone - 280M-S3 Linux 10.1″ Touch Screen SIP2.0 Indoor monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Jordan, Berlin, Pakistan, We have been perfectly devoted to the design, R&D, manufacture, sale and service of hair products during 10 years of development. We have introduced and are making full use of internationally advanced technology and equipment, with advantages of skilled workers. "Dedicated to providing reliable customer service" is our aim. We are sincerely looking forward to establishing business relationships with friends from at home and abroad.









