Wholesale Wireless Intercom Phone For Home - 290M-S6 – DNAKE Detail:
1. It can connect to any IP device using a two-wire cable, even in an analog environment.
2. Multiple functions include video intercom, door access, emergency call, and security alarm, etc.
3. According to your needs, it can be used with home automation and lift control system.
4. When any IP door station which supports SIP protocol calls 290 monitor, it can transfer the call to the intercom APP installed in your smartphone for remote unlocking and monitoring.
2. Multiple functions include video intercom, door access, emergency call, and security alarm, etc.
3. According to your needs, it can be used with home automation and lift control system.
4. When any IP door station which supports SIP protocol calls 290 monitor, it can transfer the call to the intercom APP installed in your smartphone for remote unlocking and monitoring.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD,800x480 |
| Power | TwoWire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, TouchScreen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP, 2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-wayCameras |
| Multi Language | Yes |
| PictureRecord | Yes(64pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S6.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our enterprise since its inception, usually regards product top quality as business life, repeatedly enhance manufacturing technology, make improvements to product excellent and continuously strengthen enterprise total high quality administration, in strict accordance with all the national standard ISO 9001:2000 for Wholesale Wireless Intercom Phone For Home - 290M-S6 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Adelaide, Ethiopia, Thailand, We now have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we've been looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. You should feel free to contact us for more details.








