Wholesale Wireless Intercom Phone For Home - 290M-S0 – DNAKE Detail:
1. 7-inch capacitive touch screen provides high-quality audio and video communications with the outdoor station and between indoor monitors in different rooms.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as water leakage sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as water leakage sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Power | Two Wire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP,2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We constantly think and practice corresponding to the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body along with the living for Wholesale Wireless Intercom Phone For Home - 290M-S0 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Malta, Leicester, Canberra, We supply professional service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound products with good logistics service and economical cost. Depending on this, our products are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia. Adhering to the business philosophy of ‘customer first, forge ahead', we sincerely welcome clients from at home and abroad to cooperate with us.








