Video Door Station - 280SD-C12 Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE Detail:
1. SIP-based door station supports communication with SIP phone or softphone, etc.
2. Integration with elevator control system offers a more convenient life way.
3. Weatherproof and vandal-proof design ensures the stability and service life of the device.
4. There are two ways of mounting to be chosen: flush or surface mounting.
5. It can be powered by PoE or an external power source.
2. Integration with elevator control system offers a more convenient life way.
3. Weatherproof and vandal-proof design ensures the stability and service life of the device.
4. There are two ways of mounting to be chosen: flush or surface mounting.
5. It can be powered by PoE or an external power source.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size(Surface) | 170x84.5x31(mm) |
| Product Size(Flush) | 190x95x27(mm) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 200,00 pcs |
| Button | Single Mechanical Button |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes (Withstand max current 1A for lock) |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 280SD-C12.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We always continually offer you by far the most conscientious customer service, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These attempts include the availability of customized designs with speed and dispatch for Video Door Station - 280SD-C12 Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria, Georgia, The Swiss, Our company adheres to the spirit of "lower costs, higher quality, and making more benefits for our clients". Employing talents from the same line and adhering to the principle of "honesty, good faith, real thing and sincerity", our company hopes to gain common development with clients from both at home and abroad!








