Video Door Intercom - 902D-B5 Android 4.3-inch TFT LCD SIP2.0 Door Station – DNAKE Detail:
1. The door can be unlocked by facial recognition, password or IC/ID cards (max. 100,000PCS).
2. One megapixel cameras provide 720p resolution video.
3. It's a SIP outdoor station with built-in card reader and optional touch keypad.
4. Integration with elevator control system brings more convenience to life and increases security in the building.
5. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images, which ensures better door access.
6. Combining infrared detection function and facial recognition unlocking bring the user a touch-free access control solution.
7. Two relay outputs can be used to control two locks.
8. According to the user needs, it can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad-Core 1.3GHz |
| SDRAM | 1GB DDR3 |
| Flash | 8GB NAND Flash |
| Display | 4.3" TFT LCD, 480x272 |
| Face Recognition | Yes |
| Power | DC12V/POE Optional |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| Button | Touch button |
| RFID Card Reader | IC/ID Optional, 100,000 pcs |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Multiple Installation | Flush Mounted, Base Mounted |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M Pixel (WDR) |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP, RTSP |
| Interface | |
| Relay output | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
go on to boost, to be certain item quality in line with market and buyer standard demands. Our firm has a excellent assurance procedure happen to be established for Video Door Intercom - 902D-B5 Android 4.3-inch TFT LCD SIP2.0 Door Station – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Iran, Vietnam, Tajikistan, Aiming to grow to be by far the most experienced supplier within this sector in Uganda, we keep researching on the creating procedure and raising the high quality of our principal merchandise. Till now, the merchandise list has been updated on a regular basis and attracted customers from around the globe. In depth data can be obtained in our web page and you'll be served with good quality consultant service by our after-sale team. They're about to make it possible for you to get complete acknowledge about our things and make a satisfied negotiation. Small business check out to our factory in Uganda can also be welcome at any time. Hope to obtain your inquiries to get a happy co-operation.
Datasheet 904M-S3.pdf




.jpg)



