Video Door Phone - 280SD-C3C – DNAKE Detail:
1. SIP-based door phone supports call with SIP phone or softphone, etc.
2. With 13.56MHz or 125KHz RFID card reader, the door can be unlocked by any IC or ID card.
3. It can work with the lift control system via RS485 interface.
4. Two relay outputs can be connected to control two locks.
5. Weatherproof and vandal-proof design ensures the stability and service life of the device.
6. It can be powered by PoE or an external power source.
2. With 13.56MHz or 125KHz RFID card reader, the door can be unlocked by any IC or ID card.
3. It can work with the lift control system via RS485 interface.
4. Two relay outputs can be connected to control two locks.
5. Weatherproof and vandal-proof design ensures the stability and service life of the device.
6. It can be powered by PoE or an external power source.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 116x192x47(mm) |
| Build-in Box size | 100x177x45(mm) |
| Treppanning Size | 105x182x52(mm) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 20,000 pcs |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 280SD-C3.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We insist on offering premium quality manufacturing with superior business concept, honest product sales as well as finest and fast assistance. it will bring you not only the good quality product or service and huge profit, but the most significant is to occupy the endless market for Video Door Phone - 280SD-C3C – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Barbados, Armenia, Saudi Arabia, With the development and enlargement of mass clients abroad, now we have set up cooperative relationships with many major brands. We have our own factory and also have many reliable and well-cooperated factories in the field. Adhering to the "quality first, customer first, We are provideing high-quality, low-cost products and first-class service to customers. We sincerely hope to establish business relationship with customers from all over the world on the basis of quality, mutually benefit. We welcome OEM projects and designs.








