Super Purchasing for Analog Door Phone - 904M-S4 Android 7” UI Customizable Touch Screen Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. 7-inch touch screen display delivers clear visual display and ultimate screen experience.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app in the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app in the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Touch Button(optional) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S4.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We'll make every effort and hard work to be superb and excellent, and speed up our steps for standing inside the rank of intercontinental top-grade and high-tech enterprises for Super Purchasing for Analog Door Phone - 904M-S4 Android 7” UI Customizable Touch Screen Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Romania, Austria, South Africa, Strict quality control is executed in each link of the whole production process.We sincerely hope to establish the friendly and mutual-beneficial cooperation with you. Based on high quality products and perfect pre-sales /after-sales service is our idea, some clients had cooperated with us for more than 5 years.
.jpg)







