Super Lowest Price Nurse Call Button System - 7-inch Indoor Monitor – DNAKE Detail:
| Physical Property | |
| Panel | Plastic |
| Color | Black |
| Flash | 64MB |
| Button | 9 Touch Buttons |
| Power | Rechargeable Lithium Battery (2500mAh) |
| Installation | Surface mounting or desktop |
| Multi-language | 10 |
| Dimension | 214.85 x 149.85 x 21 mm |
| Working Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Storage Temperature | -10℃ - +70℃ |
| Working Humidity | 10%-90% (non-condensing) |
| Display | |
| Screen | 7-inch TFT LCD |
| Resolution | 800 x 480 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711a |
| Video Codec | H.264 |
| Snapshot | 75PCS |
| Video Recording | Yes |
| TF Card | 32G |
| Transmission | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0 Mbps |
| Modulation Type | GFSK |
| Transmit Distance (in Open Area) | 400m |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our organization insists all along the quality policy of "product quality is base of business survival; purchaser gratification is the staring point and ending of an business; persistent improvement is eternal pursuit of staff" as well as the consistent purpose of "reputation 1st, purchaser first" for Super Lowest Price Nurse Call Button System - 7-inch Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Bangalore, Frankfurt, Southampton, We welcome customers from all over the world come to discuss business. We supply high quality solutions, reasonable prices and good services. We hope to sincerely build business relationships with customers from at home and abroad, jointly striving for a resplendent tomorrow.
Datasheet 904M-S3.pdf








