Reasonable price Video Door Phone With Wifi - 2.4GHz IP65 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE Detail:
1. PIR Motion detection offers you a better home security solution. There are motion alerts even if the strange visitor doesn't ring the doorbell.
2. When the visitor presses the call button, the doorbell will capture the visitor's image and save the call automatically.
3. Night vision LED light enables you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
4. It supports up to 500M long transmission distance in an open area for video and voice communication.
5. No need to worry about poor Wi-Fi signal problems.
6. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
7. Real-time monitoring lets you never miss any visiting or delivery.
8. Tamper alarm and IP65 waterproof design ensures normal operation in any case.
9. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
10. With an optional wedge-shaped bracket, the doorbell can be installed in any corner.
2. When the visitor presses the call button, the doorbell will capture the visitor's image and save the call automatically.
3. Night vision LED light enables you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
4. It supports up to 500M long transmission distance in an open area for video and voice communication.
5. No need to worry about poor Wi-Fi signal problems.
6. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
7. Real-time monitoring lets you never miss any visiting or delivery.
8. Tamper alarm and IP65 waterproof design ensures normal operation in any case.
9. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
10. With an optional wedge-shaped bracket, the doorbell can be installed in any corner.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | One Mechanical button |
| Size | 105x167x50mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP65 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 105 degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | 2.5m*100° |
-
Datasheet 304D-R7.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Sticking for the perception of "Creating goods of high quality and making good friends with people today from all around the world", we constantly set the interest of shoppers to begin with for Reasonable price Video Door Phone With Wifi - 2.4GHz IP65 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Niger, Georgia, Buenos Aires, With the effort to keep pace with world's trend, we'll always endeavor to meet customers' demands. If you want develop any other new items, we can customize them to suit your needs. If you feel interest in any of our products and solutions or want develop new merchandise, you should feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationship with customers all over the world.








