OEM Factory for Wifi Video Intercom - 290M-S0 – DNAKE Detail:
1. 7-inch capacitive touch screen provides high-quality audio and video communications with the outdoor station and between indoor monitors in different rooms.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as water leakage sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as water leakage sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Power | Two Wire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP,2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We're proud from the higher client fulfillment and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product and service for OEM Factory for Wifi Video Intercom - 290M-S0 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: United States, Kenya, Vietnam, Our product quality is one of the major concerns and has been produced to meet the customer's standards. "Customer services and relationship" is another important area which we understand good communication and relationships with our customers is the most significant power to run it as a long term business.









