Intercom Installation - 280SD-C5 Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE Detail:
1. SIP-based door station supports communication with SIP phone or softphone, etc.
2. It can work with the lift control system via RS485 interface.
3. Backlit button and LED light for night vision are convenient for operation at night.
4. Touch button or mechanical button is available.
5. 20,000 IC or ID cards can be identified for access control.
6. It can be powered by PoE or external power source.
2. It can work with the lift control system via RS485 interface.
3. Backlit button and LED light for night vision are convenient for operation at night.
4. Touch button or mechanical button is available.
5. 20,000 IC or ID cards can be identified for access control.
6. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 160x99.5x47(mm) |
| Build-in Box size | 151x94x45(mm) |
| Treppanning Size | 153x96x50(mm) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 20,000 pcs |
| Button | Single Mechanical/Touch(optional) |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 280SD-C5.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our objective is to present premium quality products at aggressive prices, and top-notch services to buyers around the world. We have been ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their excellent specifications for Intercom Installation - 280SD-C5 Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Kenya, azerbaijan, Leicester, Our staffs are rich in experience and trained strictly, with professional knowledge, with energy and always respect their customers as the No. 1, and promise to do their best to provide the effective and individual service for customers. The Company pays attention to maintaining and developing the long-term cooperation relationship with the customers. We promise, as your ideal partner, we will develop a bright future and enjoy the satisfying fruit together with you, with persisting zeal, endless energy and forward spirit.







