OEM Factory for Android Sip Handset - 902C-A2 Android 10.1” Touch Screen SIP2.0 Management Center – DNAKE Detail:
1. 10.1” TFT touchscreen ensures clear communication with all IP outdoor stations and indoor monitors.
2. Hands-free or handset communication is available.
3. It supports monitoring any outdoor panel, wall panel or villa panel.
4. SIP-based management center supports call with IP phone or SIP softphone, etc. via SIP protocol.
5. Any emergency alarm from the indoor monitor will be sent to management center directly.
6. The concierge or property management staff can talk with the tenants by calling any indoor monitor.
7. Any notification or announcement can be released by management center to the indoor monitor for the tenants' convenience.
2. Hands-free or handset communication is available.
3. It supports monitoring any outdoor panel, wall panel or villa panel.
4. SIP-based management center supports call with IP phone or SIP softphone, etc. via SIP protocol.
5. Any emergency alarm from the indoor monitor will be sent to management center directly.
6. The concierge or property management staff can talk with the tenants by calling any indoor monitor.
7. Any notification or announcement can be released by management center to the indoor monitor for the tenants' convenience.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad-Core 1.3GHz |
| SDRAM | 512MB DDR3 |
| Flash | 4GB NAND Flash |
| Display | 10.1“ TFT LCD,1024x600 |
| Maximum SD card | 32GB |
| Power | DC12V/POE Optional |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| Button | One unlock button, one optional button |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-80% |
| Multiple Installation | Desktop installation |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 0.3M pixel |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP, RTSP |
-
Datasheet 902C-A.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We normally think and practice corresponding on the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and also the living for OEM Factory for Android Sip Handset - 902C-A2 Android 10.1” Touch Screen SIP2.0 Management Center – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Bolivia, Jordan, Canada, Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services to suit your needs. We warmly welcome you to contact us and make sure you feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specs or inquiries today.









