OEM Factory for Android Sip Handset - 280M-S2 Linux 7-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor monitor – DNAKE Detail:
1. 7-inch G+G touch screen panel delivers brilliant display and ultimate screen experience.
2. User interface of the monitor can be customized to meet the user's needs.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or swimming pool, to keep your house or premises safe.
5. When it incorporates the smart home system, it allows you to control your home appliances by the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying the access.
2. User interface of the monitor can be customized to meet the user's needs.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or swimming pool, to keep your house or premises safe.
5. When it incorporates the smart home system, it allows you to control your home appliances by the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying the access.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP、SIP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
<!--
We insists on the customers’ demand as the guide, with the technology innovation as the drive, through 20 years technology accumulation, has already owned a series of power quality products including Active Harmonic filter, High voltage and low voltage Static var Generator, High voltage and Low voltage Automatic Power Factor Correction Panels. The products are widely used in many industries such as power grid, hospital, sewage plant, railway, subway, airport, seaport, oil and chemical industry, metallurgy, coal mine, tele-communication and high buildings and so on.
-->
-
Datasheet 280M-S2.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our business aims to operating faithfully, serving to all of our clients , and working in new technology and new machine continuously for OEM Factory for Android Sip Handset - 280M-S2 Linux 7-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Romania, Tunisia, Turkey, Qualified R&D engineer might be there for your consultation service and we will try our best to meet your requirements. So you should feel free to contact us for inquiries. You'll be able to send us emails or call us for small business. Also you are able to come to our business by yourself to get further knowing of us. And we are going to surely present you with the best quotation and after-sale service. We're ready to build stable and friendly relations with our merchants. To achieve mutual success, we'll make our best efforts to build a solid co-operation and transparent communication work with our companions. Above all, we're here to welcome your inquiries for any of our merchandise and service.









