Analog Intercom System - 608M-S8 – DNAKE Detail:
1. Indoor monitor can connect to 8 alarm zones, such as gas detector, smoke detector or fire detector, in order to increase your home security.
2. This 7'' indoor monitor can receive the call from secondary outdoor station, villa station or doorbell.
3. When the property management department release announcement or notice, etc. in management software, indoor monitor will receive the message automatically and remind the user.
4. Arming or disarming can be realized by one button.
5. In case of emergency, press the SOS button for 3 seconds to send alarm to management center.
| Physical Property | |
| MCU | T530EA |
| Flash | SPI Flash 16M-Bit |
| Frequency Range | 400Hz~3400Hz |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Display Type | Resistive |
| Button | Mechanical Button |
| Device Size | 221.4x151.4x16.5mm |
| Power | DC30V |
| Standby power | 0.7W |
| Rated Power | 6W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Glass | IP30 |
| Features | |
| Call with Outdoor Station& Management Center | Yes |
| Monitor Outdoor Station | Yes |
| Remotely unlock | Yes |
| Mute, Do Not Disturb | Yes |
| External Alarm Device | Yes |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| Chord Ring Tone | Yes |
| External Door Bell | Yes |
| Message Receiving | Yes(Optional) |
| Snapshot | Yes(Optional) |
| Elevator Linkage | Yes(Optional) |
| Ringing Volume | Yes |
| Brightness /Contrast | Yes |
-
Datasheet 608M-S8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
With reliable quality process, good reputation and perfect customer service, the series of products produced by our company are exported to many countries and regions for Analog Intercom System - 608M-S8 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Belgium, Cannes, Portugal, All the imported machines effectively control and guarantee the machining precision for the products. Besides, we have a group of high-quality management personnels and professionals, who make the high-quality products and have the ability to develop new products to expand our market home and abroad. We sincerely expect customers come for a blooming business for both of us.







