Nurse Alert System - 7-inch Indoor Monitor – DNAKE Detail:
| Physical Property | |
| Panel | Plastic |
| Color | Black |
| Flash | 64MB |
| Button | 9 Touch Buttons |
| Power | Rechargeable Lithium Battery (2500mAh) |
| Installation | Surface mounting or desktop |
| Multi-language | 10 |
| Dimension | 214.85 x 149.85 x 21 mm |
| Working Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Storage Temperature | -10℃ - +70℃ |
| Working Humidity | 10%-90% (non-condensing) |
| Display | |
| Screen | 7-inch TFT LCD |
| Resolution | 800 x 480 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711a |
| Video Codec | H.264 |
| Snapshot | 75PCS |
| Video Recording | Yes |
| TF Card | 32G |
| Transmission | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0 Mbps |
| Modulation Type | GFSK |
| Transmit Distance (in Open Area) | 400m |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
It really is our obligation to satisfy your requirements and efficiently serve you. Your fulfillment is our greatest reward. We're hunting forward to your check out for joint development for Nurse Alert System - 7-inch Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Leicester, Victoria, Hungary, With the principle of win-win, we hope to help you make more profits in the market. An opportunity is not to be caught, but to be created. Any trading companies or distributors from any countries are welcomed.
Datasheet 904M-S3.pdf






