New Delivery for Wired Doorbell Intercom System - 904M-S4 Android 7” UI Customizable Touch Screen Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. 7-inch touch screen display delivers clear visual display and ultimate screen experience.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app in the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app in the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Touch Button(optional) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S4.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We stick with the theory of "quality first, company first, steady improvement and innovation to satisfy the customers" for the management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our provider, we deliver the items together with the fantastic good quality at the reasonable value for New Delivery for Wired Doorbell Intercom System - 904M-S4 Android 7” UI Customizable Touch Screen Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Brazil, Plymouth, Hamburg, When you are keen on any of our items following you view our product list, please feel free to make contact with us for inquiries. You'll be able to send us emails and get in touch with us for consultation and we shall respond to you as soon as we are able to. If it's convenient, you could find out our address in our web site and come to our enterprise. or additional information of our items by yourself. We're generally ready to build lengthy and steady co-operation relations with any possible shoppers within the associated fields.









