New Arrival China Entry Systems - Linux Based SIP Access Control – DNAKE Detail:
1. The IP access controller combines card reader, numeric keypad, door access, and video intercom.
2. It can not only work as video access controller but also as a video doorbell.
3. When the access controller is used with 280M-K8 2.4''SIP handset, it forms a WiFi video doorbell kit and the user can answer the call by handset freely and remotely.
4. It provides audio & video communication with SIPphone, smartphone, or Pad, etc. via SIP 2.0 Protocol.
5. The door can be unlocked by password or IC/ID card.
6. Application scenarios: office, villa, hotel, school, bank, or healthcare center, etc.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 145x92x25(mm) |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 20,000 pcs |
| Button | Touch |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M Pixel(optional) |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes (Withstand max current 1A for lock) |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We insist on offering high quality production with good business concept, honest sales and the best and fast service. it will bring you not only the high quality product and huge profit, but the most significant is to occupy the endless market for New Arrival China Entry Systems - Linux Based SIP Access Control – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: London, Nigeria, Hanover, We adhere to the honest, efficient, practical win-win running mission and people-oriented business philosophy. Excellent quality, reasonable price and customer satisfaction are always pursued! If you are interested in our items, just try to contact us for more details!
Datasheet 904M-S3.pdf







