New Arrival China Entry Systems - Android Facial Recognition Terminal – DNAKE Detail:
1. 7-inch touch screen display delivers clear visual display.
2. The terminal is equipped with dual cameras for face spoofing detection, which avoids all kinds of photo and video deception.
3. Face verification accuracy reaches over 99% and face recognition time is less than 1 second.
4. Max. 10,000 face images can be stored in the terminal.
5. 100,000 IC cards can be identified on the terminal for access control.
6. The face recognition terminal is compatible with elevator control system, which offers a more convenient life way.
2. The terminal is equipped with dual cameras for face spoofing detection, which avoids all kinds of photo and video deception.
3. Face verification accuracy reaches over 99% and face recognition time is less than 1 second.
4. Max. 10,000 face images can be stored in the terminal.
5. 100,000 IC cards can be identified on the terminal for access control.
6. The face recognition terminal is compatible with elevator control system, which offers a more convenient life way.
| Physical Property | |
| CPU | Quad-core Cortex-A17 1.8GHz ,Integrate Mali-T764 GPU |
| Operating System | Android 6.0.1 |
| SDRAM | 2GB |
| Flash | 8GB |
| Screen | 7 inch LCD,1024x600 |
| Camera | Dual camera: 650nm+940nm lens; 1/3 inch CMOS Sensor,1280x720; Angle: horizontal 80°, vertical 45°, diagonal 92°; |
| Size | 138 x 245 x 36.8mm |
| Power | DC 12V±10% |
| Rated Power | 25W(with heating film, rated power 30W) |
| Standby Power | 5W(with heating film, rated power 10W) |
| Infrared detection | 0.5m-1.5m |
| Video Codec | H.264 |
| IC Card | Support ISO/IEC 14443 Type A/B protocol; |
| Network | Ethernet(10/100Base-T) RJ-45 |
| Cabling Type | Cat-5e |
| Face recognition | Yes |
| Live detection | Yes |
| USB interface | USB HOST 2.0*1 |
| Temperature | -10℃ - +70℃;-40℃ - +70℃(with heating film) |
| Humidity | 20%-93% |
| RTC | Yes(Hold time≥48H) |
| Number of users | 10, 000 |
| Exit button | Optional |
| Door detection | Optional |
| Lock interface | NO/NC/COM 1A |
| RS485 | Yes |
-
Datasheet 905K-Y3.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We've been convinced that with joint efforts, the enterprise between us will bring us mutual benefits. We are able to assure you product or service quality and aggressive cost for New Arrival China Entry Systems - Android Facial Recognition Terminal – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Bangkok, Bulgaria, Cancun, During the 10 years of operating, our company always try our best to bring consumption satisfaction for user, built a brand name for ourselves and a solid position in the international market with major partners come from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. Last but not least, price of our products are very suitable and have fairly high competition with other companies.









