Manufacturing Companies for Management Center - 902D-B3 Android 4.3-inch TFT LCD SIP2.0 Outdoor Panel – DNAKE Detail:
1. The door can be unlocked by facial recognition, password or IC/ID cards (max. 100,000PCS).
2. One-megapixel camera provides 720p resolution video.
3. It's a SIP-based call station with built-in card reader and optional piezoelectric or mechanical buttons.
4. Integration with elevator control system brings more convenience to life and increases security in the building.
5. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images, which ensures better door access.
6. The combination of infrared detection function and facial recognition unlocking brings the user a touch-free access control solution.
7. When equipped with one optional unlocking module, two relay outputs can be used to control two locks.
8. According to the user needs, it can be powered by PoE or external power source.
2. One-megapixel camera provides 720p resolution video.
3. It's a SIP-based call station with built-in card reader and optional piezoelectric or mechanical buttons.
4. Integration with elevator control system brings more convenience to life and increases security in the building.
5. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images, which ensures better door access.
6. The combination of infrared detection function and facial recognition unlocking brings the user a touch-free access control solution.
7. When equipped with one optional unlocking module, two relay outputs can be used to control two locks.
8. According to the user needs, it can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad-Core 1.3GHz |
| SDRAM | 1GB DDR3 |
| Flash | 8GB NAND Flash |
| Display | 4.3" TFT LCD, 480x272 |
| Face Recognition | Yes |
| Power | DC12V/POE Optional |
| Standby power | 5W |
| Rated Power | 12W |
| Button | Piezoelectric button |
| RFID Card Reader | IC/ID Optional, 100,000 pcs |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Multiple Installation | Flush Mounted, Base Mounted |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel (WDR) |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP, RTSP |
| Interface | |
| Relay output | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 902D-B3.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools offer you finest benefit of money and we are ready to produce alongside one another with Manufacturing Companies for Management Center - 902D-B3 Android 4.3-inch TFT LCD SIP2.0 Outdoor Panel – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Nepal, Egypt, Slovenia, We adhere to client 1st, top quality 1st, continuous improvement, mutual advantage and win-win principles. When cooperation together with the customer, we provide shoppers with the highest high-quality of service. Established good business relations using the Zimbabwe buyer inside the business, we've got established own brand and reputation. At the identical time, wholeheartedly welcome new and old prospects to our company to go to and negotiate small business.









