Intercom App - 902M-S6 Android 7-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. User interface can be customized and programmed as needed.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to keep your home protected.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a better home security solution.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to keep your home protected.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a better home security solution.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad core 1.3GHz Cortex-A7 |
| Memory | DDR3 512MB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Power | DC12V/PoE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | Yes (Maximum 32 GB) |
| WiFi & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711U, G711A, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP, RTP, HTTP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 902M-S6.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We thinks what customers think, the urgency of urgency to act during the interests of a purchaser position of theory, allowing for much better good quality, lower processing costs, prices are extra reasonable, won the new and old buyers the support and affirmation for Intercom App - 902M-S6 Android 7-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Belarus, Curacao, Sacramento, We also have the strong ability of integration to supply our best service, and plan to build the warehouse in the different countries around the world, that will be more conveniently to service our customers.









