Low price for Best Video Door Phone - 304D-R7 2.4GHz IP55 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE Detail:
1. PIR Motion detection offers you a better home security solution. There are motion alerts even if the strange visitor doesn't ring the doorbell.
2. When the visitor presses the call button, the doorbell will capture the visitor's image and save the call automatically.
3. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in low-illumination environment, even at night.
4. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
5. No need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
6. Two door cameras can be installed in front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
7. Real-time monitoring lets you never miss any visiting or delivery.
8. Tamper alarm and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
9. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
10. With optional wedge-shaped bracket, the doorbell can be installed in any corner.
2. When the visitor presses the call button, the doorbell will capture the visitor's image and save the call automatically.
3. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in low-illumination environment, even at night.
4. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
5. No need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
6. Two door cameras can be installed in front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
7. Real-time monitoring lets you never miss any visiting or delivery.
8. Tamper alarm and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
9. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
10. With optional wedge-shaped bracket, the doorbell can be installed in any corner.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | OneMechanicalbutton |
| Size | 105x167x50mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP55 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 120~135 degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| SIP | Yes |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | 2.5m*100° |
-
Datasheet 304D-R7.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our company since its inception, constantly regards product or service high quality as business life, continually improve creation technology, make improvements to product high-quality and consistently strengthen business total high-quality management, in strict accordance together with the national standard ISO 9001:2000 for Low price for Best Video Door Phone - 304D-R7 2.4GHz IP55 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica, Sheffield, New Zealand, Please really feel free to send us your requirements and we'll respond to you asap. We have got a professional engineering group to serve for your just about every detailed needs. Cost-free samples could be sent for you personally to understand much more information. In an effort to meet your requires, please really feel free to make contact with us. You may send us emails and contact us directly. Moreover, we welcome visits to our factory from around the globe for much better recognizing of our organization. nd items. In our trade with merchants of numerous countries, we usually adhere for the principle of equality and mutual benefit. It is actually our hope to market, by joint efforts, each trade and friendship to our mutual advantage. We look forward to getting your inquiries.







