Low price for Best Video Door Phone - 304D-C8 2.4GHz IP55 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE Detail:
1. When there is a visitor, the door camera will take a snapshot automatically and send the photo to the indoor monitor.
2. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture image in low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
2. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture image in low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | OneMechanicalButton |
| Size | 86x160x55mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP55 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 120~135Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| SIP | Yes |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | 2.5m*100° |
-
Datasheet 304D-C8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We now have our own gross sales team, style and design workforce, technical crew, QC workforce and package group. We now have strict quality manage procedures for each system. Also, all of our workers are experienced in printing industry for Low price for Best Video Door Phone - 304D-C8 2.4GHz IP55 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Toronto, Swiss, Sacramento, Item have passed by means of the national qualified certification and been well received in our main industry. Our expert engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We have been able to also deliver you with cost-free samples to meet your specs. Ideal efforts will probably be produced to deliver you the most beneficial service and solutions. Should really you be interested in our company and solutions, please make contact with us by sending us emails or call us straight away. To be able to know our solutions and enterprise. ar more, you'll be able to come to our factory to see it. We will constantly welcome guests from all over the world to our firm. o build business enterprise. elations with us. You should feel absolutely free to speak to us for organization. nd we believe we are going to share the best trading practical experience with all our merchants.









