Master Station - 280SD-C3S Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE Detail:
Linux SIP2.0 Villa Panel
1. SIP-based door phone supports call with SIP phone or softphone, etc.
2. It can work with the lift control system via RS485 interface.
3. When equipped with one optional unlocking module, two relay outputs can be connected to control two locks.
4. Weatherproof and vandal-proof design ensures the stability and service life of the device.
5. It can be powered by PoE or an external power source.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 116x192x47(mm) |
| Build-in Box size | 100x177x45(mm) |
| Treppanning Size | 105x182x52(mm) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| Button | Mechanical Button |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We have been committed to offering easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing service of consumer for Master Station - 280SD-C3S Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador, Greece, Thailand, We care about every steps of our services, from factory selection, product development & design, price negotiation, inspection, shipping to aftermarket. Now we have implemented a strict and complete quality control system, which ensures that each product can meet quality requirements of customers. Besides, all of our solutions have been strictly inspected before shipment. Your Success, Our Glory: Our aim is to help customers realize their goals. We're making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us.
Datasheet 280SD-C3.pdf








