Linux Villa Panel - 904M-S7 – DNAKE Detail:
1. 10-inch touch screen display delivers clear visual display and ultimate screen experience.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
6. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
7. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
6. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
7. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 10.1" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | No |
| Power | DC12V |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S7.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
In order to best meet client's needs, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Quality, Competitive Price, Fast Service" for Linux Villa Panel - 904M-S7 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Jordan, Australia, Bandung, Excellent quality comes from our adherence to every detail, and customer satisfaction comes from our sincere dedication. Relying on advanced technology and industry reputation of good cooperation, we try our best to provide more quality products and services to our customers, and all of us are willing to strengthen exchanges with domestic and foreign customers and sincere cooperation, to build a better future.








