100% Original Indoor Unit - 904M-S0 Android 7-inch Customizable Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. User interface can be customized and programmed as needed.
2. The 7-inch touch screen offers clear audio and video communication with outdoor panel and room-to-room communication.
3. The monitor can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as VoIP phone or SIP softphone, etc.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep the tenants alert to home security.
5. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
6. When it integrates with the elevator control system, the user can summon the elevator easily on indoor monitor.
7. Up to 8 IP cameras can be connected to indoor unit to realize real-time monitoring in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
8. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
9. Residents can talk to and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
10. It can be powered by PoE or external power source.
2. The 7-inch touch screen offers clear audio and video communication with outdoor panel and room-to-room communication.
3. The monitor can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as VoIP phone or SIP softphone, etc.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep the tenants alert to home security.
5. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
6. When it integrates with the elevator control system, the user can summon the elevator easily on indoor monitor.
7. Up to 8 IP cameras can be connected to indoor unit to realize real-time monitoring in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
8. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
9. Residents can talk to and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
10. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Piezoelectric/Touch(optional) Button |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
The shopper satisfaction is our primary focus on. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and repair for 100% Original Indoor Unit - 904M-S0 Android 7-inch Customizable Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Hyderabad, Lebanon, Atlanta, With a fully integrated operation system, our company has won a good fame for our high quality products, reasonable prices and good services. Meanwhile, we have established a strict quality management system conducted in material incoming, processing and delivery. Abiding by the principle of "Credit first and customer supremacy", we sincerely welcome clients from home and abroad to cooperate with us and advance together to create a brilliant future.
.jpg)






