Intercom Service - 904M-S7 10.1-inch Android Surface Mounted Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. 10-inch touch screen display delivers clear visual display and ultimate screen experience.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
6. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
7. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
6. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
7. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 10.1" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | No |
| Power | DC12V |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S7.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We have now a skilled, performance group to offer excellent support for our consumer. We usually follow the tenet of customer-oriented, details-focused for Intercom Service - 904M-S7 10.1-inch Android Surface Mounted Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Swiss, Angola, Brasilia, All our products are exported to clients in the UK, Germany, France, Spain, the USA, Canada, Iran, Iraq, the Middle East and Africa. Our products are well welcomed by our customers for the high quality, competitive prices and the most favorable styles. We hope to establish business relationship with all customers and bring more beautifu colors for the life.









