Hot New Products Wireless Intercom System For Office - 304D-C8 – DNAKE Detail:
1. When there is a visitor, the door camera will take a snapshot automatically and send the photo to the indoor monitor.
2. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in an open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
2. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in an open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | OneMechanicalButton |
| Size | 86x160x55mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP55 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 120~135Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | No |
-
Datasheet 304D-C8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
The corporate keeps towards the operation concept "scientific administration, superior quality and performance primacy, client supreme for Hot New Products Wireless Intercom System For Office - 304D-C8 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Washington, Rotterdam, Las Vegas, Since the establishment of our company, we have realized the importance of providing good quality products and the best before-sales and after-sales services. Most problems between global suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question things they do not understand. We break down those barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it.








