Good Quality Intercom System For Home - 904M-S2 7” Touch Screen ABS Casing Indoor Unit – DNAKE Detail:
1. User interface can be customized and programmed as needed.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access as well as call the neighbors using the monitor.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access as well as call the neighbors using the monitor.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Touch Button(optional) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S2.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We stay with our company spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create more value for our clients with our abundant resources, advanced machinery, experienced workers and superb solutions for Good Quality Intercom System For Home - 904M-S2 7” Touch Screen ABS Casing Indoor Unit – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: UK, UK, British, By adhering to the principle of "human oriented, winning by quality", our company sincerely welcomes merchants from at home and abroad to visit us, talk business with us and jointly create a brilliant future.



.jpg)



