Good Quality Intercom System For Home - 1-button SIP Video Door Phone – DNAKE Detail:
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 111x170.5x38.6(mm) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 200,00 pcs |
| Button | Mechanical Button |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Installation | Surface Mounted |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel |
| Video Resolution | 1280x720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock Circuit | Yes(Withstand max current 3.5A for lock) |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
Datasheet 280SD-R2.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
With reliable quality process, good reputation and perfect customer service, the series of products produced by our company are exported to many countries and regions for Good Quality Intercom System For Home - 1-button SIP Video Door Phone – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Suriname, Indonesia, St. Petersburg, In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we are going to continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.






