Good quality Intercom Solutions - 290M-S0 Linux 7-inch UI Customization Indoor Unit – DNAKE Detail:
1. 7-inch capacitive touch screen provides high-quality audio and video communications with outdoor station and between indoor monitors in different rooms.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as flood sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as flood sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Power | Two Wire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP,2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We believe that prolonged expression partnership is really a result of top of the range, value added support, rich encounter and personal contact for Good quality Intercom Solutions - 290M-S0 Linux 7-inch UI Customization Indoor Unit – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Sao Paulo, Sweden, UK, What is good price? We provide customers with factory price. In the premise of good quality, efficiency will have to be paid attention to and maintain appropriate low and healthy profits. What is a fast delivery? We make the delivery according to customers' requirements. Although delivery time depends on the order quantity and the complexity of it, we still try to supply products and solutions in time. Sincerely hope we could have long term business relationship.









