Free sample for Intercom Mobile App - 7-inch Linux Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. It can connect to any IP device using a two-wire cable, even in an analog environment.
2. Multiple functions include video intercom, door access, emergency call, and security alarm, etc.
3. According to your needs, it can be used with home automation and lift control system.
4. When any IP door station which supports SIP protocol calls 290 monitor, it can transfer the call to the intercom APP installed in your smartphone for remote unlocking and monitoring.
2. Multiple functions include video intercom, door access, emergency call, and security alarm, etc.
3. According to your needs, it can be used with home automation and lift control system.
4. When any IP door station which supports SIP protocol calls 290 monitor, it can transfer the call to the intercom APP installed in your smartphone for remote unlocking and monitoring.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD,800x480 |
| Power | TwoWire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, TouchScreen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP,2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-wayCameras |
| Multi Language | Yes |
| PictureRecord | Yes(64pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Good quality comes initial; company is foremost; small business is cooperation" is our business philosophy which is frequently observed and pursued by our business for Free sample for Intercom Mobile App - 7-inch Linux Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Senegal, Bandung, Dominica, we're now looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. We are going to work wholeheartedly to improve our products and services. We also promise to work jointly with business partners to elevate our cooperation to a higher level and share success together. Warmly welcome you to visit our factory sincerely.








