Factory wholesale Intercom Unit - 290M-S0 Linux 7-inch UI Customization Indoor Unit – DNAKE Detail:
1. 7-inch capacitive touch screen provides high-quality audio and video communications with outdoor station and between indoor monitors in different rooms.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as flood sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as flood sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Power | Two Wire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP,2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
No matter new shopper or old customer, We believe in very long expression and dependable relationship for Factory wholesale Intercom Unit - 290M-S0 Linux 7-inch UI Customization Indoor Unit – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Denver, Los Angeles, Uzbekistan, We adhere to client 1st, top quality 1st, continuous improvement, mutual advantage and win-win principles. When cooperation together with the customer, we provide shoppers with the highest high-quality of service. Established good business relations using the Zimbabwe buyer inside the business, we've got established own brand and reputation. At the identical time, wholeheartedly welcome new and old prospects to our company to go to and negotiate small business.









